Co zabrać ze sobą na biwak przy jeziorze lub rzece?

biwakowanie pod namiotem przy jeziorze

Biwakowanie mimo, że zostaje coraz bardziej wypierane przez wakacje w ekskluzywnych hotelach to wciąż ma swoją szeroką rzeszę zwolenników. Wyjazd na biwak to świetny sposób na odpoczynek od miejskiego gwaru i wyciszenie się. Planując swoją pierwszą lub kolejną wyprawę zdarza nam się zapomnieć o czymś co okazuje się ważnym elementem ekwipunku biwakowicza, aby tego uniknąć powstał ten artykuł.

Wyjeżdżając na biwak, warto zadbać o odpowiedni ekwipunek, który pozwoli nam cieszyć się pełnią relaksu podczas wyprawy. Niezależnie od tego, czy planujemy nocleg w namiocie, czy na hamaku pod gołym niebem, istnieje sporo rzeczy, które powinniśmy zabrać ze sobą, aby nasz biwak był udany. W dalszej części artykułu przedstawimy wam listę niezbędnych akcesoriów oraz poradzimy, jak je dobrać, abyście mogli spokojnie i bezpiecznie spędzić czas na łonie natury.

Lista rzeczy do zabrania na biwak nad wodą

Śpiwór

Śpiwór to wręcz symbol biwakowania. Niezbędna rzecz, która zabezpieczy nas przed zimnem i wiatrem, zapewniając wygodny sen.

Karimata lub materac

Wygoda podczas snu jest bardzo ważna, więc ważne jest zaopatrzenie się w karimatę lub materac, który zwiększy komfort snu i będzie izolował od zimnego podłoża.

Prowiant

Tutaj kwestia jest tego czy lubimy gotować, czy też nie. Dużo ludzi decyduje się na żywność liofilizowaną, która zalania przegotowaną wodą staje się pełnowartościowym posiłkiem. Inni decydują się na produkty do przygotowania na grillu. Jest to kwestia indywidualna, lecz prowiant jest oczywiście niezbędny.

Woda lub filtr turystyczny

Nie trzeba nikomu tłumaczyć jak ważne jest odpowiednie nawodnienie, a w szczególności w sezonie letnim. Zapas wody to podstawa, możemy także zaopatrzyć się w wynalazek, którym jest filtr turystyczny. Z wykorzystaniem filtra możemy uzupełniać nasze butelki wodą bezpośrednio ze słodkiego zbiornika wodnego.

Ręcznik plażowy

Jako, że zdecydowaliśmy się na biwak nad wodą to z pewnością w planach mamy codzienne kąpiele, warto więc zaopatrzyć się w ręczniki z szybkoschnących materiałów, aby pomiędzy naszymi kąpielami zdążyły wyschnąć.

Naczynia turystyczne

Będą niezbędne do grillowych biesiad czy przygotowywania posiłków na biwaku

Klapki lub japonki

Chodzenie boso może często skutkować skaleczeniem się, ponadto przy korzystaniu z sanitariatów również lepiej posiadać ochronę w postaci klapek, jako, że nie chcemy bezpośredniego kontaktu naszych stóp z wylęgarnią bakterii.

Wodoodporne i ciepłe ubranie

Nawet w środku lata noce potrafią być chłodne, szczególnie nad wodą. Warto zabrać ze sobą ciepłą odzież z długim rękawem, dobrym pomysłem będzie zabranie polaru lub ciepłej bluzy z kapturem. Latem pogoda potrafi się szybko zmieniać, w razie gwałtownych burz i deszczów dobrze mieć ze sobą odzież nieprzemakalną, taką jak kurtka wodoodporna lub peleryna przeciwdeszczowa.

Strój kąpielowy

Pozycja na liście oczywista, lecz zdarza się zapomnieć również o tak niezbędnych rzeczach jak właśnie kąpielówki czy strój do kąpieli.

Powerbank lub turystyczny panel słoneczny

Rozumiemy, że chcesz odciąć się od wszelkich urządzeń i cieszyć się niezakłóconą dźwiękami telefonu przyrodą, aczkolwiek warto mieć naładowany telefon w bezpiecznym miejscu na wypadek sytuacji awaryjnych.

Scyzoryk lub ostry nóż

Nóż niezbędny będzie do przygotowania posiłków i nie tylko. Każdy fan survivalu doskonale wie jak niesamowicie ważne jest to narzędzie.

Latarka lub czołówka i zapasowe baterie

Niezbędna do poruszania się po zmroku. Czołówka ma przewagę nad latarką, gdyż dzięki niej mamy obie ręce wolne, nie mniej jednak w przypadku gdy nie posiadamy czołówki i sama latarka również wystarczy.

Zapałki lub zapalniczka

Nie trzeba chyba tłumaczyć jak bardzo będą nam potrzebne zapałki czy zapalniczka podczas naszej wyprawy.

Worki na śmieci

Biwakowy must-have. Dbajmy o naszą naturę i sprzątajmy po sobie, niepisana zasada biwakowania to zostawić miejsce w którym obozujemy w takim stanie w jakim je zastaliśmy (lub lepszym).

Gry planszowe / książki

Integracja przy grach planszowych z rodziną lub wyciszenie przy książce i dźwiękach natury. W zależności jaki jest cel naszej podróży możemy zdecydować co bardziej przyda nam się na wyjeździe.

Apteczka

Zawsze warto mieć przy sobie apteczkę, w celu odkażenia i opatrzenia skaleczeń i ran.

Plecak turystyczny

Dobry organizer to podstawa, warto zaopatrzyć się w plecak z wieloma kieszeniami, który będziemy zabierać ze sobą na nasze eskapady krajoznawcze.

Spray na komary i kleszcze

Tereny podmokłe i wilgotne, które znajdują się przy zbiornikach wodnych to wręcz wylęgarnia komarów, a także doskonałe warunki do życia kleszczy, z którymi nie ma zabawy. Zabierz ze sobą spray na komary i kleszcze, aby później nie żałować, że tego nie zrobiłeś/aś!

Co zabrać na biwak z dzieckiem?

dziecko pod namiotem na biwaku
  • Chusteczki nawilżające
  • Krem na ugryzienia i ukąszenia
  • Leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe
  • Kremy z filtrem
  • Leki na alergie
  • Środki do dezynfekcji

Zobacz również: