Jak wybrać deskę SUP?

Czym jest SUP (stand-up paddle)?

Stand-up paddle, zwany również SUP, to dynamiczny i coraz bardziej popularny sport wodny, polegający na pływaniu na desce z wiosłem. Pochodzi z Hawajów, gdzie rybacy używali go do sprawnego przemieszczania się po morzu w poszukiwaniu połowów. Dziś stand-up paddle to nie tylko sposób na aktywny wypoczynek nad wodą, ale również doskonały sposób na kondycję fizyczną i relaks.

Co wyróżnia stand-up paddle spośród innych dyscyplin sportu wodnego? Przede wszystkim to, że może być uprawiany praktycznie wszędzie – na rzekach, jeziorach, a nawet na morzu. Do uprawiania tego sportu potrzebujesz tylko deski, wiosła i kamizelki asekuracyjnej.

Rodzaje desek SUP, czyli jaki stand-up paddle wybrać?

Wyróżniamy dwie podstawowe konstrukcje SUPa:

Deska twarda SUP

W przypadku deski twardej SUP, jej rdzeń wytwarzany jest ze styropianu, który natomiast powlekany jest kompozytowym laminatem. Ten rodzaj deski cechuje się większą stabilnością na falach, większą szybkością oraz mniejszą podatnością na znoszenie w wypadku silnego wiatru. Deska twarda SUP, jak sama nazwa wskazuje jest twarda, tym samym oznacza to, że stanowi duży problem podczas transportu, gdyż niemożliwe jest jej złożenie jak w przypadku drugiego typu deski. Podsumowując:

Pompowana deska SUP

Deska pompowana wypełniana jest sprężonym powietrzem, co umożliwia nam łatwe przetransportowanie deski, oraz przechowywanie. Wykazuje ona znacznie mniejszą stabilność, aniżeli deska twarda, tak samo ma się w przypadku znoszenia na silnym wietrze. Plusem deski dmuchanej SUP jest jej wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Reasumując:

Podział desek stand-up paddle ze względu na kształt

Deski Touring

Kształt deski skierowany dla osób zainteresowanych głównie relaksem. Deski Touring to deski turystyczne, ich budowa pozwala na dużą stabilność i łatwość w prowadzeniu. Deski SUP tego typu są przeważnie węższe, oraz dłuższe od innych, a ich przody charakteryzują się tym, że są mocno spiczaste.

Deski Allround

Jak sama nazwa wskazuje są to deski o zaokrąglonym kształcie. Jest to najpopularniejsza, i najczęściej spotykana wersja deski SUP. Polecana przede wszystkim osobom początkujących, lub takim bez bardziej sprecyzowanych wymagań względem deski. Ten typ deski cechuje uniwersalność, gdyż nadają się do różnych zbiorników wodnych. Przez kształt deski możliwa jest także podróż w dwie osoby.

Deski Surf

Deski SUP typu Surf wyróżniają się zazwyczaj najmniejszą długością, przeznaczone są głównie do pływania na falach. Są znacznie wolniejsze niż deski o innych kształtach, a przy tym trudniej utrzymać na niej kurs. Za dużą zwrotność kosztem jest niestabilność. Przeznaczona dla zaawansowanych chcących spróbować czegoś nowego.

Deski Race

Długie deski typu Race wyróżniają się dużą prędkością, lecz dużą trudnością w manewrowaniu. Skierowane dla doświadczonych surferów.

Podział desek SUP ze względu na długość

Deska krótka

Mierząca poniżej 3 metrów deska stworzona dla osób niższych, lub o mniejszej wadze ciała. Deski te z uwagi na ich długość są bardziej zwrotne, lecz jednocześnie mniej stabilne niż ich dłuższe odpowiedniki. Deski krótkie SUP wybierane są też przez osoby, które chcą spróbować swoich sił w walce z falami.

Deska średnia

Jej długość zaczyna się od 3 metrów a kończy na 3.6 metra, jest to najpopularniejsza długość deski z uwagi na jej uniwersalność. Jest to często najlepszy wybór dla osób początkujących jak i tych, którzy mają pierwsze doświadczenia z deskami SUP za sobą.

Deska długa

Mierzy powyżej 360 centymetrów, przeznaczona jest dla osób zaawansowanych. Ta długość deski pozwala osiągnąć największą prędkość.

Jak dobrać szerokość deski SUP do masy ciała?

Poza dostosowaniem deski do poziomu umiejętności, warto również zwrócić uwagę na masę ciała osoby, która korzystać będzie z deski. Przykładowe dopasowanie SUPa do wagi ciała:

Poza dostosowaniem deski do poziomu umiejętności, warto również zwrócić uwagę na masę ciała osoby, która korzystać będzie z deski. Przykładowe dopasowanie SUPa do wagi ciała:

Grubość deski SUP

grubość deski sup

Deski stand-up paddle posiadają grubość od 9 do 15 centymetrów. Najbardziej uniwersalną i tym samym najczęściej spotykaną grubością jest 15 centymetrów, które będzie idealne dla dorosłych. Deski SUP o grubości 12 centymetrów polecane będą osobom lżejszym, kobietom lub starszym dzieciom. Grubość 9 centymetrów polecana jest dla dzieci.

Deski SUP dla dzieci

dziecko na desce SUP

Pływanie na desce SUP jest równie świetną aktywnością także dla najmłodszych, ważne jest zatem odpowiednie dopasowanie deski to jej młodego użytkownika. SUPy dla dzieci są krótsze niż te dla starszych osób. Dopasowanie deski polega na tych samych kryteriach, czyli bierzemy pod uwagę wzrost i wagę. Najczęściej deski dla najmłodszych maja kształt Allround lub Touring, zaś ich długość zaczyna się od 244 centymetrów.

Podsumowanie

W tym artykule zebraliśmy najbardziej istotne informacje, które pomocne będą przy wyborze deski SUP. Dzięki opisywanym przez nas kryteriom możesz dopasować stand-up paddle pod swoje oczekiwania. Pamiętaj także, że poza samą deską niezbędne będzie również wiosło do SUPa. Jeśli jesteś początkującym w tym sporcie i szukasz swojej pierwszej deski, która nie nadszarpnie Twojego budżetu aż nadto to zapraszamy do przygotowanego przez nas artykułu – ranking desek SUP do 1500 zł.

Zobacz również: