Jak wybrać odpowiednią wędkę na spławik?

wędka spławikowa na tle rzeki

Wędkarstwo to nie tylko hobby, ale również sztuka. Aby złowić upragnione ryby na spławik, potrzebujesz odpowiedniego sprzętu. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest wędka spławikowa. Ale jak wybrać tę właściwą? Czy lepiej postawić na dłuższą czy krótszą? Jak wygląda wędzisko do łowienia nad rzeką, a jak nad jeziorem? W tym artykule odpowiemy na te pytania i pomożemy Ci wybrać wędkę spławikową, która spełni Twoje oczekiwania i pozwoli Ci czerpać pełnię przyjemności podczas kolejnych wypraw nad wodę.

Wędka spławikowa – rodzaje i zastosowanie

Wędki spławikowe dzielą się na kilka rodzajów, które różnią się od siebie stylem w jaki łowimy przy ich pomocy. Najpopularniejsze z nich to:

Wędka bat

Rodzaj wędki, która charakteryzuje się brakiem kołowrotka i przelotek. Jest to typ wędziska teleskopowego wykonanego z włókna węglowego. Wykorzystuje się ją do łowienia głównie drobnicy, z brzegu. Brak kołowrotka i wykorzystany do jej wytworzenia materiał przekłada się na lekkość, co stanowi zaletę bata. Cecha ta sprawia, że wędka typu bat będzie dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących lub dzieci.

Wędka tyczka

Tyczki to wędziska, które znajdziemy w ekwipunku doświadczonych wędkarzy. Dzięki ich długości i zastosowaniu zestawu skróconego, pozwalają one na łowienie ryb w trudno dostępnych miejscach, takich jak rzeki czy kanały. Niestety ich cena jest zazwyczaj wyższa niż innych rodzajów wędek spławikowych. Tyczki są bardzo długie i tym samym ciężkie, ale jednocześnie bardzo wytrzymałe co pozwala im na łowienie średnich i dużych ryb. Ich obsługa jest jednak dość skomplikowana i wymaga odpowiedniego doświadczenia, dlatego nie zalecamy ich jako wędka dla początkującego.

Wędka Bolonka

Wędka bolonka to rodzaj teleskopowej wędki spławikowej, charakteryzującej się stopkowymi przelotkami na końcu każdego z elementów. Ilustruje to nie tylko jej niezwykłą precyzję, ale również zwiększa możliwość kontroli nad przynętą, które w tej metodzie jest niezbędne. Wędka bolonka jest dostępna w różnych długościach od 4 do nawet 10 metrów, co pozwala na dostosowanie do indywidualnych potrzeb i preferencji. Dodatkowo posiada miejsce na kołowrotek znajdujące się nieco wyżej niż w standardowych „teleskopówkach”, co przekłada się na inne umiejscowienie środka ciężkości.

Wędka Odległościówka (matchowa)

Wędka typu match skonstruowana jest z trzech sekcji charakteryzujących się średnim ugięciem. Długość tej wędki wynosi około 4 metry. Wędka match posiada lekkie przelotki z małymi oczkami, co przekłada się na nieprzyklejanie się żyłki do wędziska. Kołowrotek jest nieodzownym elementem tej wędki, najlepiej sprawdzi się taki o dużym przełożeniu. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, zaleca się stosowanie żyłki tonącej o niewielkim przekroju jak 0.10 mm.

Wędka na spławik – na co zwrócić uwagę?

spławik na wodzie

Wybór wędki spośród rodzajów o których pisaliśmy wcześniej to pierwszy krok, lecz nie ostatni w w wyborze wędziska do łowienia na spławik. Zwróć także uwagę na takie czynniki, jak:

Długość

Dopasuj ją do miejsc w których zamierzasz łowić. W przypadku łowienia z łodzi bardziej nada się krótsza wędka, a jeżeli łowisz w trudno dostępnych, zarośniętych miejscówkach – wybierz dłuższą.

Typ

Wędki dzielą się na dwa główne typy – teleskopową i składaną (segmentową). Przewagą „teleskopówki” jest jej mniejszy rozmiar po złożeniu, natomiast o wędce segmentowej mówi się, że jest mniej podatna na uszkodzenia.

Materiał wykonania

Najpopularniejszym i zarazem najbardziej optymalnym materiałem jest włókno węglowe, i wędki właśnie z tego surowca polecamy.

Producent

Na rynku jest wielu producentów, których polecają wędkarze ze względu na wieloletnie testowania ich produktów. Mimo, że nie jest to tak ważny faktor to jednak warto o tym wspomnieć i postawić na coś sprawdzonego.

Wędki spławikowe - nasze rekomendacje

Robinson Wędka Bat Vde R Nano Core Sx2 500 5M

Producent: Robinson

Model: ICCM11WPVS50

Długość: 5 m

Waga: 147 g

 

Krótki opis:

Dla chcących zasiąść nad wodą z batem przedstawiamy wędzisko od Robinsona. Cechuje się długością na poziomie 5 metrów i lekkością, gdyż jej waga wynosi zaledwie 147 g. Nano Core Pole SX2 to model wszechstronny, świetnie nadający się do rekreacyjnego łowienia.

Jaxon Float Academy Bolognese 480 cm/5-20g

Producent: Jaxon

Model: WJFAB500

Długość: 4.80 m

Waga: 170 g

Ciężar wyrzutu:  5-20 g

 

Krótki opis:

Bolonka firmy Jaxon, jej długość całkowita wynosi 480 centymetrów, natomiast po złożeniu wynosi ona 122 centymetrów. 5 sekcji, wytrzymałe przelotki i ciężar wyrzutu w zakresie 5-20 g przy tak atrakcyjnej cenie pozwala stwierdzić, że jest to kawał dobrego wędziska.

Jaxon Float Academy Tele Match 450 cm/5-25g

Producent: Jaxon

Model: WJ-FAT450

Długość: 4.50 m

Waga: 210 g

Ciężar wyrzutu:  5-25 g

Krótki opis:

Float Academy Tele Match to wędka matchowa (odległościówka) popularnej firmy Jaxon. Ten model waży nieco ponad 200 g, a jego długość całkowita wynosi 450 centymetrów. Wędzisko posiada ciężar wyrzutu na poziomie 5-25 g, a jego długość transportowa to 128 centymetrów. Posiada przelotki SLIM TITANUM OXIDE z ceramicznym wypełnieniem.