Jaką wędkę kupić dla początkującego?

Wędkarstwo to aktywność, która wymaga od nas posiadania choćby podstawowego sprzętu, jednym z niezbędnych elementów jest oczywiście wędzisko. Przed wybraniem się do lokalnego lub internetowego sklepu wędkarskiego warto zadać sobie pytanie: jaka wędka na początek będzie najlepsza?
Podział wędek ze względu na ich budowę
Wyróżniamy dwa rodzaje wędek bazując na sposobie ich rozkładania:
Wędka teleskopowa
Jest to najbardziej uniwersalny typ wędziska, przy czym jej rozkładanie i składanie jest bardzo proste, z tego względu poleca się ją dla początkującego wędkarza. Wędka teleskopowa zbudowana jest z kilku części, które chowają się jedna w drugą, dzięki czemu jest o wiele bardziej mobilna i łatwiejsza do przechowywania i transportu aniżeli wędka segmentowa.

Wędka segmentowa
Ten typ wędki składa się z kilku części (w przypadku wędek segmentowych spinningowych zazwyczaj są to tylko dwie części), które należy połączyć ze sobą. Jej minusem względem wędki teleskopowej jest to, że jest dłuższa w stanie początkowym.

Podział wędek ze względu na metodę łowienia
Wędki spławikowe
Najpopularniejsza metoda wędkowania, polecana przede wszystkim początkującym ze wzgledu na względną łatwość i jasne sygnały w sytuacji brania ryb. Wędki spławikowe dzielą się na dwa typy:
Bolonki
Ma długość od 4 do nawet 9 metrów, idealnie nadające się na głęboką wodę, głównie rzekę.
Odległościówki
To wędka o długości około 4 metrów, umożliwia nam wyrzut na dalszą odległość. Cechuje się dużą ilością lekkich przelotek o małych oczkach, by nie doprowadzać do przyklejania się żyłki do wędki.
Wędki spinningowe
Typ wędki do metody łowienia skupiającej się na połowie drapieżników. Przynęta udaje tutaj zazwyczaj małą rybkę, którą zwijamy za pomocą ruchu korby kołowrotka. Wędkę i jej ciężar wyrzutu dopasowujemy do używanych przynęt oraz ryb, na jakie zamierzamy polować.
Wędki gruntowe
Popularnością dorównuje wędce spławikowej. Typowa „gruntówka” to wędzisko sztywne, posiadające ciężar wyrzutu na poziomie od 80 do 120 gram, nadaje się na wody stojące, jak i płynące. Ten typ wędki występuje w obu wariantach, wersji teleskopowej i składanej. W łowieniu z gruntu przynęta ląduje na dnie, a brań doszukujemy się w ruchu szczytówki, lub przez dźwięk przeznaczonych do tego sygnalizatorów brań.
Wędki sumowe
Są to niesamowicie sztywne i mocne wędki, które muszą być w stanie oprzeć się sile dwumetrowego okazu suma.
Wędki podlodowe
Wędki wykorzystywane w sezonie zimowym na łowieniu w wydrążonych otworach w lodzie. Nadają się one do metody spławikowej, lub z wykorzystaniem sztucznej przynęty. Wyróżnia je długość, która wynosi zaledwie od 30 do 100 centymetrów.
Wędki morskie
Solidna konstrukcja, która wyróżnia się dużym ciężarem wyrzutowym w stosunku do pozostałych typów wędek – jest to od 100 do nawet 500 gram. Długość tych wędek jest standardowa, gdyż wynosi przeważnie od 2 do 4 metrów.
Wędki muchowe
Wędkarstwo muchowe nie należy do najłatwiejszych tym samym nie poleca się go początkującym, wykorzystuje się je w połowie gatunków górskich. Wędziska muchowe cechują się dużą sprężystością.
Tyczki
Typ wędki niewymagajacej kołowrotka. Tyczki to długie wędki, osiągajace nawet 13 metrów długości, będące typem wędki segmentowej składają się często z nawet kilkunastu części.
Bat
Podobnie jak tyczka, wędka typu bat nie wymaga kołowrotka, różni się zaś typ, że jest typem wędki teleskopowej.
Długość wędki – jak dopasować do naszego stylu łowienia?
Ciężar wyrzutu wędziska
Ciężar wyrzutu określany we właściwościach wędzisk jako C.W. i prezentowany w gramach to nic innego jak ciężar obsługiwanych przynęt. Oznacza to, że wędka najlepiej zachowa się w sytuacji gdy na jej końcu zamontujemy przynęty od takiej gramaturze, przez „najlepiej zachowa” rozumiemy przenoszenie siły wyrzutowej pozwalając nam na dalsze i celniejsze zarzucenia. W sytuacji zamontowania przynęty cięższej niż podany górny zakreś C.W. narażamy wędzisko na pęknięcie blanków, natomiast w przypadku zamontowania za lekkiej możemy mieć problem z oddaniem satysfakcjonujących rzutów.
Czym się kierować kupując wędkę na początek przygody z wędkarstwem?

Biorąc pod uwagę całą masę zmiennych jakie występują w specyfikacji wędek oraz ogrom możliwości jaki w obecnej chwili prezentuje rynek wędkarski, najlepiej zdecydować się na wędkę spławikową. Można sobie zadać pytanie: ale jaka wędka na spławik będzie najlepsza? – otóż taka której cena nie nadszarpnie naszego budżetu, warto poprosić o radę sprzedawcy w sklepie wędkarskim i postawić na niedrogi egzemplarz, dać sobie czas na złapanie tak zwanego bakcyla i nabrania nieco doświadczenia, by kolejne wędzisko spełniło już wszystkie nasze oczekiwania, zapewniło komfort i zwiększyło szansę na złapanie upragnionej życiówki!